مجله لوفی

15 دقیقه بازی برای سگ ها

15 دقیقه بازی برای سگ ها

بازی برای سگ ها بسیار مهم و حیاتی است. امروزه با گسترش زندگی شهری و آپارتمانی و مشغله های زیاد بسیاری از صاحبین سگ و حیوان خانگی با مشکل ایجاد ناهنجاری رفتاری در این حیوان ها مواجه هستند، که همه اینها بخاطر عدم توجه به طبیعت این حیوان ها است.

شما برای اینکه حیوان خانگی را به سرپرستی بگیرید در مرحله اول باید به این نکته مهم توجه کنید که حیوان خانگی و مخصوصا سگ ها نیاز به وقت گذراندن و فعالیت بدنی دارند و اگر وقت کافی نذارید موجب ایجاد ناهنجاری رفتاری در آنها خواهد شد.

یکی از کار هایی که می توانید برای جلوگیری از ایجاد این مشکلات انجام دهید بازی و وقت گذراندن است. شاید وسوسه شوید که هر روز یک پیاده روی سریع انجام بدید و تمام! اما یک راه بهتر برای تخلیه انرژی سگ ها انجام بازی های خلاقانه هست که هم وقت کمتری از شما می گیرن و هم سگ هارو از نظر بدنی و مغزی تخلیه انرژی می کند.

در این مقاله قصد دارم شمارو با چند بازی ساده اما خلاقانه آشنا کنم که همگی با تحریک بعضی از غرایز طبیعی سگ بهترین گذینه برای تخلیه انرژی هستند. این بازی ها وقت خیلی زیادی از شما نمی گیرن و براحتی می تونید اونهارو توی 15 دقیقه انجام بدید.

مسابقه طناب کشی

مسابقه طناب کشی

قبلا بعضی از مربیان سگ اعتقاد داشتن که انجام مسابقه طناب کشی با سگ ها می تونه باعث ایجاد پرخاشگری بشه، اما این بازی را اگر با قوانین ساده ای انجام دهید بهترین گذینه برای تخلیه انرژی توله سگ شماست. قوانین بازی طناب کشی ساده است:

  1. سگ باید منتظر باشد تا زمانی که شما اسباب بازی را به او بدهید و هر زمان که بخواهید باید اسباب بازی را رها کند
  2. زمان استراحت بهترین زمان برای تمرین دستور های صوتی مانند بشین، بمون و بخواب است زیرا سگ از نظر ذهنی و تمرکز آمادگی خوبی دارد.
  3. نوع و جنس اسباب بازی که برای انجام این بازی انتخاب می کنید نیز خیلی مهم است. برای مثال برای سگ های کوچکتر باید از اسباب بازی های نرم و کوچکتر استفاده کنید و برای سگ های برزگ و قوی باید از اسباب بازی بزرگ و با جنس ضخیم استفاده کنید.

مسابقه طناب کشی یک بازی سریع و آسان است و به فضای زیادی هم احتیاج نداره.

قایم موشک

قایم موشک یا قایم باشک

بازی قایم موشک می تواند سگ هارو به استفاده از بینی و بو کردن ترغیب کنه و به شدت ذهن اونهارو تعلیم بده. پنهان کاری یکی از فعالیت های مورد علاقه سگ ها است و شگ شمارو به استفاده از بینی و بو کردن ترغیب می کند تا شمارو در یک مکان مخفی پیدا کند، خواه در پشت کاناپه باشید یا در زیر پرده استتار کنید. شما اگر خلاق باشید می توانید در مدت زمان 15 دقیقه چندین بار این بازی را انجام دهید.

برای شروع چند قدمی از سگتون دور بشید و با صدای هیجان زده ای بگویید “من رو پیدا کن”. (بازی به عمد ساده شروع می شود) وقتی حیوان شمارو پیدا کرد اون رو تشویق کنید، سپس به او بگویید بماند و اتاق را ترک کنید و در یک مکان جدید پنهان شوید. ممکن است مجبور شوید صدا های اضافی مانند سوت زدن یا کف زدن ایجاد کنید، اما سر نخ زیادی بهش ندید!

هنگامی که سگ قوانین رو درک کرد، می تونید در هر جایی بازی کنید. اما بازی در مکان های جدید ممکن است برای شما دشواری ایجاد کند زیرا در مکان های جدید حواس پرتی بیشتری وجود دارد، بنابراین می توانید برای تشویق از یک خوراکی ویژه استفاده کنید یا اینکه اگر سگ شما عاشق اسباب بازی هست می تونید زمانی که شمارو پیدا کرد سریع بازی طناب کشی را انجام دهید.

این بازی یک روش فوق العاده برای تقویت ارتباط شما و سگتونه و یکی از بهترین بازی ها برای تمرین دستور “بیا اینجا” هست.

اسباب بازی را پیدا کن

پیدا کردن اسباب بازی

این بازی هم مانند قایم موشک روی حس بویایی سگ تاثیر می ذاره و مغزش رو درگیر می کنه. برای شروع یک اسباب بازی را زیر کاناپه در جایی که مشخص باشد قرار دهید و با صدایی هیجان زده از او بخواهید که آن را پیدا کند، هنگامی که اسباب بازی را پیدا کرد کمی با او بازی کنید، سپس اسباب بازی را در مکان مشخص دیگر پنهان کنید و از او بخواهید که آن را پیدا کند پش از چند بار تکرار سگ شما، معنای “آن را پیدا کن” را درک می کند و شما می توانید اسباب بازی را در جاهای سخت تر پنهان کنید. برای مثال از او بخواهید در اتاق بماند و اسباب بازی را در اتاق دیگری پنهان کنید سپس بگویید که آن را پیدا کنید و ببینید که چطور به طرز شگفت انگیزی با حس بویایی آن را پیدا خواهد کرد.

توپ بازی

توپ بازی

این بازی مطمئنا یکی از سرگرم کننده ترین بازی ها هست، این بازی رو بهتره با چنتا توپ انجام بدید که سگ مدام در حال حرکت باشد. این بازی رو با فریزبی هم می تونید انجام بدید.

بازی ساده است: فقط از سگ خود بخواهید که بنشیند و بلافاصله یکی از اسباب بازی ها رو برای مثال یک توپ تنیس پرتاب کنید، وقتی که سگ توپ را برگرداند از او بخواهید که توپ رو رها کنه و بلافاصله توپ دیگری پرتاب کنید. (اگر سگ تمایلی به رها کردن توپ اول نداشت) توپ دوم را به حالت فریب دهنده ای تکان دهید تا یکی از آنها را رها کند.

این بازی پر سرعت جذابیت فراوانی برای بعضی از سگ ها داره و می تونه به راحتی توله سگ شمارو تخلیه انرژی کنه!

اسباب بازی نخی

اسباب بازی چسبیده به طناب

بهترین بازی برای سگ ها بازی هست که غرایز طبیعی اونهارو تحریک کنه و هیچ چیز بهتر از هیجان تعقیب و شکار طعمه نیست. گربه ها تعقیب اسباب بازی های رشته ای را دوست دارند، اما بسیاری از مردم از کشف این موضوع که سگ ها نیز این نوع اسباب بازی ها رو دوست دارن متعجب می شن.

در ابتدا اسباب بازی را به آرامی روی زمین بکشید تا سگ به تعقیب کردن آن عادت کند، سپس همینطور که در ردیابی اسباب بازی بهتر می شود، صید آن را چالشی تر کنید. بهتر است گاهی اجازه دهید سگ به اسباب بازی چنگ بزند در غیر این صورت بازی برای آنها نا امید کننده خواهد بود.

شما می تونید این بازی ها رو هر روز در مدت زمان کوتاهی تقریبا 15 دقیقه با سگ خود انجام بدید تا بصورت کامل تخلیه انرژی بشه و از ایجاد ناهنجاری رفتاری جلوگیری کنید.

 

 

اگر بازی های خلاقانه دیگه ای با سگتون انجام میدید توی قسمت نظرات برامون بنویسید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × پنج =