مجله لوفی

روش صحیح مسواک زدن برای سگ و گربه

روش صحیح مسواک زدن برای سگ و گربه

آیا سگ شما از مسواک زدن متنفر است؟

شما تنها نیستید، مراقبت از دندان های سگ مهم است، اما مسواک زدن دندان های حیوان خانگی ممکن است دردسرساز باشد. در این مقاله می آموزید که چگونه در 10 مرحله ساده دندان های حیوان خانگی خود را مسواک بزنید. و به سگ یا گربه خود دهانی خوش بو و معطر هدیه دهید.

البته مسواک زدن دندان های حیوان خانگی چیزی فراتر از بوی بد دهان آنها است. دهان سگ یا گربه شما محل تجمع باکتری هایی است که می توانند منجر به بیماری پریودنتال و پوسیدگی شوند، مخصوصا حیوان های مسن که در دندان های آنها فرسایش بیشتری دیده می شود.

احتمالا شما هرگز دندان های حیوان خود را مسواک نزدین و یا اینکه بعد از چند بار تلاش منصرف شدین زیرا مسواک زدن دندان حیوان خانگی کار دشوار و دردسر سازیه! و من می تونم بهتون اطمینان بدم که اونها هم از این کار لذت نمی برن اما نکات مثبت این کار خیلی بیشتر از موارد منفیه!

آیا واقعا لازمه که دندان حیوان خانگی خود را مسواک بزنید؟

بله شما حتما باید دندان های حیوان خانگی خود را مسواک بزنید. زیرا مسواک زدن دندان های حیوان موثر ترین راه محافظت از دندان ها است. البته محصولات مراقبتی زیادی برای دندان های حیوان های خانگی وارد بازار شده است اما هیچکدام قابل مقایسه با مسواک زدن نیست.

بنابراین اگر یک سگ سالم می خواهید مسواک زدن را فراموش نکنید. زیرا باکتری ها در محیط دهان حیوان به خوبی مخفی می شوند و می توانند مشکلات جبران ناپذیری ایجاد کنند.

10 قدم برای مسواک زدن دندان سگ یا گربه:

خب حالا که متوجه شدید مسواک زدن دندان حیوان خانگی چقدر مهم است، بیایید نحوه انجام این کار را مرحله به مرحله بررسی کنیم. مسواک زدن دندان های حیوان خانگی یک عمل خارجی است، بنابراین اگر حیوان در مقابل انجام آن مقاومت کند کاملا طبیعی است. فقط کافیست هر بار یکی از این مراحل را انجام دهید و با تکرار و تمرین به حیوان خود کمک کنید تا به تمیز کردن دندان های خود عادت کند.

بیایید نگاهی به نحوه مسواک زدن دندان های حیوان در 10 مرحله ساده بیندازیم:

1- انتخاب زمان و مکان مناسب

برای کاهش ترس و استرس سعی کنید زمان و مکان مناسبی را برای مسواک زدن انتخاب کنید، که تا حد امکان حیوان شما در شرایط آرام و راحتی قرار داشته باشد. همچنین مکانی را انتخاب کنید که ساکت و بدون حواس پرتی باشد. این موضوع به  آرامش حیوان کمک می کند و احتمالا به دستورات صوتی مانند بشین و بمون بیشتر پاسخ می دهد.

2- مسواک مناسب حیوان خود را پیدا کنید:

شرایط برای هر حیوان متفاوت است شما باید سعی کنید از بین مسواک های موجود در بازار از جمله مسواک ساده، مسواک انگشتی و غیره گذینه مناسب حیوان خود را پیدا کنید که برای شما و حیوانتان بهترین نتیجه را در بر داشته باشد.

همینطور برای انتخاب خمیر دندان هم باید دقت لازم را داشته باشید برای مثال خمیر دندان هایی در بازار وجود دارند که با گوشت یا کره بادام زمینی طعم دار می شوند که می توانند نظر حیوان را به خود جلب کنند.

توجه داشته باشید که هرگز از خمیر دندان انسانی برای حیوان استفاده نکنید زیرا علاوه بر کف که می تواند موجب خفگی حیوان شود، این خمیر دندان ها دارای شیرین کننده های مصنوعی هستند که برای حیوان مضر و سمی است.

3- اجازه دهید بوی خمیر دندان را استشمام کند:

برای اینکه حیوان احساس راحتی کند اجازه دهید ابزاری که انتخاب کردید مانند مسواک و خمیر دندان را ببیند یا حتی بو کند. حتی می توانید اجازه دهید کمی از خمیر دندان را بچشد. حیوان به محض اینکه متوجه شود خوش بو و خوشمزه است به احتمال زیاد به شما اجازه مسواک زدن دندان هایش را خواهد داد.

به یاد داشته باشید که زمانی که این کار را انجام می دهید از کلمات مثبت و تشویقی استفاده کنید تا حیوان متوجه شود که کار خوبی انجام می دهد. همینطور اگر از رفتار حیوان راضی بودید حتما از تشویقی استفاده کنید. در صورت نیاز به تمرین می توانید این مرحله را چند بار تکرار کنید.

4- لمس دندان ها و لثه حیوان :

شاید این مرحله کمی سخت باشد اما به حیوان کمک می کند تا متوجه شود که این کار اصلا دردناک یا ترسناک نیست. برای شروع این تمرین با بلند کردن آرام لب ها، نگه داشتن فک و ماساژ لثه ها با انگشت شروع کنید.

شاید حیوان متوجه نشود که چرا این کار را انجام می دهید، اما کمک می کنید تا متوجه شود این کار ترسناک نیست و نیازی نیست که استرس داشته باشد. اگر این کار را با مقدار کمی از خمیر دندان حیوان روی انگشتتان امتحان کنید نتیجه بهتری دربر خواهد داشت.

5- مسواک را به حیوان معرفی کنید:

حالا که حیوان با بو و مزه خمیر دندان آشنا شده وقت معرفی مسواک است. برای شروع مسواک را به او نشان دهید و بگذارید آن را بو کند. او باید ببیند که مسواک صدمه ای به او نمی زند.

می توانید مقداری تشویقی آماده کنید برای زمانی که مسواک را بو می کند و لیس می زند. حال همینطور که اجازه می دهد با مسواک به او نزدیک شوید، مقداری از خمیر دندان خوشمزه را روی مسواک قرار دهید و بگذارید آن را لیس بزند این کار به او کمک می کند تا احساس راحتی نسبت به مسواک زدن داشته باشد.

خب! وقتی کاملا آماده شدید مسواک زدن را از دندان های جلویی حیوان شروع کنید زیرا دسترسی به دندان های جلویی حیوان آسان تر است. برای این کار با استفاده از حرکات دایره ای لثه و دندان های جلویی او را به آرامی ماساژ دهید.

6- کم کم به سراغ دندان های عقب حیوان بروید:

زمانی که مسواک زدن دندان های جلویی حیوان را تمرین کردین کار خود را به آرامی به سمت دندان های عقب ادامه دهید. اگر هنگام انجام این کار از طرف حیوان مقاومتی احساس کردید سرعت خود را کم کنید و با آرامش از کلماتی مانند پسر خوب یا دختر خوب استفاده کنید. برای اطمینان خاطر همزمان ضربات آرامی به پشت حیوان بزنید و به او اطمینان دهید که هیچ خطری او را تهدید نمی کند.

7- حالت های مختلف را امتحان کنید

برای مثال اگر معمولا دندان های حیوان را در شرایط ایستاده و نشسته مسواک می زنید، حالت هایی مثل خوابیده به پهلو را امتحان کنید این حالت به شما اجازه دسترسی به قسمت های جدیدی از دهان حیوان را می دهد.

8- کمی استراحت کنید

این کار هم برای شما و هم برای حیوان مفید است. اگر متوجه استرس شدید یا اگر حیوان صبرش را از دست داد کمی استراحت کنید. این به شما فرصتی می دهد تا آرام باشید و بعدا دوباره امتحان کنید.

اگر تلاش کنید حیوان را مجبور کنید، او را بیشتر از انجام این کار نا امید می کنید و ترس از انجام این کار برای حیوان بیشتر می شود. یا حتی اگر حیوان احساس خستگی بیش از حد داشته باشد، ممکن است شما را گاز بگیرد.

9- تمرین، تمرین و تمرین

مسواک زدن دندان های سگ یا گربه به هیچ وجه راحت و سرگرم کننده نیست، اما با تمرین هم شما و هم حیوان راحت تر این کار را انجام می دهید. یادتون باشه که عادت دادن مسواک زدن برای حیوان مهم است پس تسلیم نشوید. در نهایت با تکرار و تمرین راحت تر خواهد شد.

10- با جایزه تمام کنید:

در پایان هر جلسه از مسواک زدن، حتی اگر موفقیت کمی حاصل شد، به حیوان خود پاداش کار خوب را بدهید. برای مثال: به او اسباب بازی و مالش شکم بدهید یا اینکه او را به پیاده روی ببرید. تا جلسه مسواک زدن را با یک خاطره خوب به پایان برساند.

اگر حیوان در پایان هر جلسه چیزی که دوست دارد را بدست آورد، در جلسه های بعدی کمتر عصبی خواهد شد. این 10 مرحله ساده شما را در مسیر درست مراقبت های دهان و دندان حیوان خانگی قرار می دهد. شروع کار مطمئنا سخت است، اما از انجام این کار خوش حال خواهید شد. زیرا پاداش شما یک حیوان سالم با دهانی خوشبو و معطر و صورتحساب دامپزشکی کمتر است.

آیا دندان های سگ یا گربه خود را مسواک می زنید؟ نکات و ترفندهای خود را در بخش نظرات زیر با ما در میان بگذارید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × سه =